Prawidłowe obuwie


 

Człowiek, jako jedyny ssak utrzymuje stałą pozycję pionową, nie tylko przy przemieszczaniu się i siedzeniu, lecz również przy wielu czynnościach, np. przy pracy a także odpoczynku. Taki pionowy układ ciała powoduje, że stopy przenoszą cały ciężar naszego ciała i narażone są na największe obciążenia w stosunku do reszty ciała. Dlatego właśnie stopy powinny stanowić przedmiot wielkiej dbałości i zapobiegliwości. Oprócz higieny, która w przypadku stóp jest bardzo ważna nie wolno zapominać o właściwym obuwiu.

Na co należy zwrócić uwagę?

Obuwie musi mieć właściwą podeszwę. Podeszwa buta powinna mieć odpowiednią grubość i kształt dopasowany do anatomicznego kształtu stopy. Podczas dnia chodzimy przeważnie po twardych nawierzchniach jak asfalt, beton, twarda posadzka. Podeszwa powinna więc być wykonana z materiału amortyzującego kontakt stopy z twardym podłożem, a część pod piętą zapewniać neutralizację uderzenia pięty o podłoże przy każdym kroku. Innym czynnikiem wpływającym na obciążenie stopy jest wysokość obcasów. Dotyczy po przede wszystkim kobiet. Chodzenie w butach na wysokim obcasie powoduje całkowitą zmianę obciążenia, ponieważ pięta jest wyżej niż reszta stopy. Obciążenie jest nierównomiernie rozłożone i zostaje przeciążone śródstopie. Przy obcasie o wysokości 7 cm stosunek obciążenia pięty do obciążenia śródstopia jest jak 10% do 90%. Oznacza to, że 90% naszej masy ciała opiera się na przodostopiu. Nierównomierne obciążenie stopy w takim obuwiu powoduje płaskostopie poprzeczne i po dłuższym czasie haluksy.

Źle uformowane podeszwy, zbyt wysoki obcas i twarda, zbyt cienka podeszwa mogą spowodować zniesienie naturalnej amortyzacji stopy i zniekształcać sklepienie podłużne i poprzeczne stopy, a w rezultacie powodować dolegliwości stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Problem takiego wadliwego obuwia jest szczególnie ważny dla ludzi z nadwagą, bowiem nacisk na stopy jest w ich przypadku większy i szybciej powoduje przeciążenie, mikrourazy, ale również poważne deformacje stopy oraz przeciążenia stawów i kręgosłupa.

Oczywiście nasze obuwie zależy od wielu czynników i nikt chyba nie oczekuje, że wszyscy będziemy chodzić cały dzień w obuwiu sportowym. Ale warto pamiętać przy zakupie butów o najważniejszych jego cechach, a także, aby właściwie dopasować rozmiar obuwia i aby materiał, z którego jest wykonany zapewnił z jednej strony ochronę, z drugiej zaś cyrkulację powietrza i wentylację naszym stopom.

Obecnie na rynku jest duży wybór różnych butów. Osobiście polecam do szerokiego użytku buty sportowe. Firmy, które specjalizują się w obuwiu sportowym, prowadzą cały czas profesjonalne badania konstrukcji obuwia, a przede wszystkim jego podeszwy i wiedzą najlepiej, jaki ma ona wpływ na nasze stopy i organizm.

Podeszwa w bucie sportowym musi odpowiednio podtrzymywać naszą stopę dzięki odpowiednio wyprofilowanej wkładce, która powoduje równomierny rozkład ciężaru ciała. Wkładki podnoszą sklepienie podłużne i poprzeczne stopy, aby zapobiegać deformacji anatomicznego kształtu stopy i zapobiegać płaskostopiu. Odpowiednio gruba i elastyczna podeszwa poprawia amortyzację i zmniejsza ryzyko przeciążeń stawów i kręgosłupa.

Pamiętajmy, że stosunkowo łatwo możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości i poprawić sobie jakość życia stosując odpowiednie obuwie.

W najbliższym czasie postaram się przedstawić Państwu najnowszy typ optymalnego obuwia, które najlepiej spełnia wszystkie warunki związane z obciążeniem stopy i poprawą prawidłowej postawy. Informacje umieszczę na naszej stronie.