Artykuły
- Obniżenie ryzyka otyłośći, cukrzycy i chorób serca.
- Program
- Rower dla kręgosłupa
- Stanie i siedzenie jest sztuką
- Wysiłek a hipoglikemia
- Bezpieczne podróżowanie
- Czynny wypoczynek
- Bezsenność
- Czy warto badać układ kostny?
- Co należy zrobić przed pierwszą wizytą?
- Nie dźwigaj!
- Prawidłowe obuwie
- Profilaktyka stawu barkowego
- Jaką oliwę z oliwek należy kupować?
- Profilaktyka stawu biodrowego
- Nasz Przepis kulinarny, zdrowe Oliwki
- Ocena wpływu biologicznego sprzężenia zwrotnegona sprawność chodu chorych po udarze mózgu
Ocena wpływu biologicznego sprzężenia zwrotnegona sprawność chodu chorych po udarze mózgu
Tytuł: Ocena wpływu kinezyterapii i biologicznego sprzężenia zwrotnego na sprawność chodu chorych po udarze mózgu.
Piotr Kejna, mgr rehabilitacji ruchowej¹·²
Jolanta Krukowska, dr n. med.¹·²
Jan Czernicki, prof.dr hab.med.¹·²
¹ Klinika Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej z Oddziałem Dziennego Pobytu UM w Łodzi
² Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 5 w Łodzi.
Adres do korespondencji:
Piotr Kejna
Klinika Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej z Oddziałem Dziennego Pobytu UM w Łodzi.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 5 w Łodzi
90-647 Łódź
tel. 042 63-93-064
Wstęp: Chód jest niezwykle złożonym aktem dynamicznym, odzwierciedlającym prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Najwięcej uwagi w fizjoterapii chorych po udarze mózgu poświęca się przywróceniu lub poprawie możliwości lokomocji. Zjawisko biologicznego sprzężenia zwrotnego nie jest jeszcze w pełni wyjaśnione, zwłaszcza mechanizm wewnętrznego, biologicznego sprzężenia, zachodzący w organizmie na skutek oddziaływania woli człowieka. U chorych po udarze mózgu ćwiczenia z wykorzystaniem biofeedback znacznie podnoszą efektywność ćwiczeń, zwiększając motywację pacjenta i są skuteczną metodą jego aktywizacji. Ponadto, korzystnie wpływają na ograniczenie stresu spowodowanego chorobą i zmniejszenie zależności socjalnej.
Cel pracy: Celem pracy jest ocena wpływu kinezyterapii i biologicznego sprzężenia zwrotnego na sprawność chodu chorych po udarze mózgu.
Materiał i metody: U pacjentów po udarze mózgu, hospitalizowanych w Klinice Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej z Oddziałem Dziennego Pobytu UM w Łodzi prowadzono naukę i korektę chodu na bieżni ,,Woodway" z wykorzystaniem zjawiska biologicznego sprzężenia zwrotnego w postaci kontroli wzrokowej. Ocenie poddano następujące parametry chodu: szybkość i dystans. Czas był wartością stałą i wynosił 6minut. Wyniki pozostałych parametrów uzależnione były od indywidualnych cech motorycznych pacjenta i od ilości wykonanych prób na bieżni ,,Woodway". Wartość poprawy parametrów chodu (dystans i szybkość) była oceniana na podstawie krzywej w układzie współrzędnych xy.
Wyniki: Wykazano poprawę badanych parametrów chodu, co miało wpływ na jego sprawność oraz stwierdzono zwiększenie motywacji chorych do ćwiczeń.
Wnioski: Efektem fizjoterapii chorych po udarze mózgu jest poprawa parametrów chodu: szybkości, długości pokonywanego dystansu podczas codziennych ćwiczeń z zastosowaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie wytrzymałości tych chorych w czynnościach lokomocyjnych. Możliwość poprawy lokomocji wpływa również pozytywnie na aktywizację do ćwiczeń i poprawę stanu psychicznego pacjenta.