profilaktyka stawu barkowego

profilaktyka barku

Profilaktyka stawu barkowego.


Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla uniknięcia szeregu problemów związanych z narządem ruchu jest utrzymywanie prawidłowej postawy i stylu życia. Między innymi na urazy bardzo narażone są stawy barkowe.

Najczęściej niewłaściwa postawa prowadzi do zmiany prawidłowego ułożenia względem siebie poszczególnych elementów stawów, torebek stawowych, wiązadeł i mięśni. Powoduje to zmiany w funkcjonowaniu tych stawów i bez stosowania odpowiedniej profilaktyki prowadzi do zmian strukturalnych, które wymagają długiego procesu leczenia i rehabilitacji. Możemy uniknąć tych problemów, stosując odpowiednie ćwiczenia i zachowując prawidłową postawę ciała.

Musimy również unikać pozycji i sytuacji, które sprzyjają powstawaniu wyżej wymienionych dolegliwości.

Teraz wymienię sytuacje, których należy unikać i jeśli spostrzeżemy, że zaistniały - natychmiast zmienić ułożenie ciała:


Często podczas pracy przy komputerze utrzymujemy nasze łokcie wiszące za biurkiem bez podparcia.


Podczas rozmowy przez telefon przytrzymujemy telefon barkiem przy uchu (kończyny górne mamy zajęte inną czynnością).


Kobiety noszą za ciasne ramiączka od biustonosza.


Nosimy torbę zawsze na jednym barku.


Za wysoko trzymamy kierownicę samochodu, bez podparcia stawów łokciowych.


Trzymamy ręce skrzyżowane pod biustem.


Wykonujemy nietypowe dla nas okazjonalne prace domowych w dłuższym czasie i dużym natężeniu: np. mycie okien, zawieszanie firanek, grabienie w ogrodzie.


Dźwigamy ciężary np. zakupy powyżej 10% masy naszego ciała.


Wymieniłem tu tylko najczęściej występujące przyczyny, które prowokują dolegliwości bólowe barków i odcinka szyjnego kręgosłupa.


Dodatkowo mniej odpornymi na te urazy czyni nas brak systematycznych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, uelastyczniają więzadła i torebki stawowe, a to zapobiega przykurczom i utrzymuje prawidłowy zakres ruchu naszych stawów.

Wszystich chętnych zapraszamy na badnie funkcjonalne obręczy barkowej w celu uniknięcia dolegliwości bólowych, zmniejszenia zakresów ruchu i siły mięśniowej.

Zapisy pod nr. tel. 501 587 884